JÁ TO DÁM!
Na webu uznekourim.jatodam.cz se dozvíte, jak přestat kouřit, můžete si tady koupit sadu pomůcek,
která vám odvykání usnadní, a najdete zde spoustu zajímavých informací.

Léky - Zyban

Zyban je původně antidepresivum, u kterého se zjistilo, že pomáhá v odvykání kouření. Způsobí, že nikotin je v mozku zbytečný, a zlepší náladu.

Bupropion, což je účinná látka Zybanu, je antidepresivum. Lidé, kteří bupropion berou na poruchu nálady, jej znají pod obchodním názvem Wellbutrin. Zyban je úplně totéž, liší se jen jménem. K objevu, že bupropion účinkuje proti kouření, došlo náhadou, když si lékaři všimli, že jejich depresivní pacienti, kterým lék předepisovali, v podezřele velkém počtu přestávali kouřit.

Jak Zyban - bupropion funguje?
Zyban v mozku obsadí místa, na která se jinak váže nikotin. Když tam nikotin přijde, už se neuplatní - nemá kde. Kuřákovi tak kouření přestane způsobovat příjemné pocity.

Jak se Zyban užívá?
Důležitá je, jako u všech antidepresiv, pravidelnost. Lék se užívá denně a rozhodně si jej člověk nesmí dávkovat podle svého uvážení stylem "teď mi je dobře, tak si ho nevezmu; teď mám absťák, tak si zobnu". Zyban se začíná užívat asi 10 dní před dnem, kdy se člověk rozhodl přestat kouřit. Bere se zhruba 3 měsíce, ale je to individuální.

Hradí Zyban zdravotní pojišťovna?
Nehradí, Zyban si platíte sami a jeho cena je asi 1500 Kč za měsíční dávku.

Má Zyban nějaké závažné vedlejší účinky?
To je u každého jiné. Většina lidí jej snese bez problémů, někdo pociťuje lehčí obtíže (například problémy se spaním, alergickou vyrážku či bolest hlavy), někdo může při užívání Zybanu pociťovat natolik nepříjemné vedlejší účinky, že ho brát vůbec nemůže.

Pro koho není Zyban vhodný?
Zyban by neměli brát lidé, kteří trpí epilepsií nebo jiným onemocněním s křečemi, alkoholici ani problémoví konzumenti alkoholu, lidé užívající antidepresiva skupiny IMAO, lidé s cukrovkou ani těhotné ženy. Tento výčet ale není úplný - je potřeba se v každém případě poradit s lékařem.

Kde můžu Zyban koupit?
Zyban je na lékařský předpis - může vám jej předepsat váš praktický lékař, případně psychiatr. Lék si pak na základě předpisu koupíte v lékárně. Rozhodně vám nedoporučuju shánět Zyban někde na internetu. Hrozí zde dvě nebezpečí: zaprvé, v platíčku s nápisy Zyban může být něco úplně jiného - v lepším případě neúčinná látka, v tom horším něco, co účinkuje, ale jinak, než čekáte. Zadruhé, i když opravdu seženete Zyban, nemusí být jeho užívání pro vás bezpečné - nevíte, co všechno je třeba před jeho užíváním posoudit. Následné epileptické křeče nebo stihomam za tohle nestojí.

Když budu užívat Zyban, je jisté, že přestanu kouřit?
Není. Nic takového asi ani neexistuje. Zyban (nebo další lék Champix) vám může odvykání kouření usnadnit - na někoho působí víc, na někoho míň, ale není to žádné abrakadabra. Po jednom roce vydrží nekouřit asi 16% lidí, kteří na začátku odvykání brali Zyban (proti 3% úspěchu u lidí, kteří odvykají jen tak na vlastní pěst, je to přece jen slušnější číslo). Prvořadé je vaše rozhodnutí a odhodlání. Pokud člověk jen pasivně vyčkává, kdo nebo co za něj vyřeší jeho potíže, nedočká se prakticky ničeho. I sugestivní nahrávky, které si tady můžete koupit, vám pomůžou jen tehdy, když do toho všeho nejdřív vložíte vlastní snahu.

Kam dál?
Champix - lék pro odvykání závislosti na nikotinu
Jak přestat kouřit pomocí hypnózy

Zdrojová data pro výše uvedené výpočty: Světová zdravotnická organizace (WHO), Ministerstvo zdravotnictví USA, Počítáno na cenu jedné krabičky cigaret: 70 Kč

Zkusili jste už všechno - vůli, náplasti, žvýkačky, léky, sázku - a nic?

Máte ještě další možnost: získat klid, motivaci a odpor vůči cigaretám. Z pohodlí domova, levně a hned.
Pro další informace klikněte sem